חדש על המדף

תיק רבין: מיתוס ושיברו
לקטלוג אורי מילשטיין
תיק רבין: מיתוס ושיברו
בזיכרון הלאומי של ישראל ובדעת הקהל בעולם, היה בעל פרס נובל בשנת 1994, רמטכ"ל לשעבר, שר הביטחון וראש ממשלת ישראל עד שנרצח,יצחק רבין, "מר ביטחון" "ומצביא מהולל". מסתבר, שאין התאמה בין הזיכרון הלאומי ודעת הקהל בעולם לבין עובדות. בספר הזה, שהוא ביוגרפיה צבאית של יצחק רבין, פורס הפילוסוף וההיסטוריון הצבאי, ד"ר אורי מילשטיין, את האמת על האיש, שהיה אגדה בחייו ומושא להאלהה, לאמונה ולמניפולציות פוליטיות ותרבותיות אחרי מותו.

יצחק רבין לא פיקד בחייו על קרב כלשהו תחת אש. הוא הודח מפיקוד קרבי שלוש פעמים בשנים 1947-1948. כמפקד חטיבת "הראל", נטש רבין את פקודיו בשדה הקרב בשער-הגיא, וברח לקריית-ענבים. הוא היה שרוי במצב פוסט-טראומטי, וסירב להחזיר 250 משאיות ריקות מירושלים לתל אביב באפריל 1948, בטענה הבדויה שהדרך הייתה חסומה על ידי ערבים. בכך גרם רבין ל"מצור" על ירושלים במלחמת העצמאות, והייתה סכנה, שהעיר כולה תיפול בידי הערבים. הוא פיקד על פשע מלחמה: ירי על אנשים, שמילטו נפשם בשחייה מן האונייה "אלטלנה" לחוף מבטחים. בפרוץ המשבר ב-15 במאי 1967 החלה אישיותו לקרוס, וב-23 במאי הוא קיבל התמוטטות עצבים. הגרסה הרשמית, שהיו לו התקפי ניקוטין ותשישות כללית, היא גרסה שקרית, שנועדה להסתיר את האמת מהציבור. בספר הזה חושף ד"ר אורי מילשטיין מה באמת קרה לרמטכ"ל בתקופת ההמתנה.

"תיק רבין - מיתוס ושיברו" חושף לא רק את אחד המיתוסים השקריים החמורים ביותר בתקופה המודרנית, אלא מסביר כיצד בנו הישראלים מערכת ביטחון לקויה; מדוע התישו המצרים את ישראל במלחמת ההתשה, שפרצה מיד אחרי מלחמת ששת הימים; מדוע צה"ל הובס, והמצרים השיגו את כל מטרותיהם במלחמת יום הכיפורים; מדוע נכשל צה"ל להשיג את משימותיו בשבוע הראשון של מלחמת לבנון, וברח לרצועת הביטחון; מדוע הוא הובס במלחמת דרום לבנון נגד חזבאללה, וברח משם בשנת 2000; מדוע הובס צה"ל באינתיפאדה הראשונה, ובזכות ניצחונם קיבלו הפלשתינאים את "הסכם אוסלו"; מדוע הובס צה"ל במלחמת אוסלו (אינתיפאדת אלאקצה), וכתוצאה מתבוסתה עקרה ישראל את יישובי גוש קטיף, וצה"ל ברח מעזה.