חדש על המדף

הרצל עכשיו
לקטלוג חני זיו, יואב גלבר
הרצל עכשיו
"אני שב ומאחה את המסורת הקרועה של עמנו. אני מוליך אותו אל הארץ המובטחת. אל תחשבו שזו פנטזיה. אינני אדריכל של מגדלים פורחים באוויר. אני בונה בית מוחשי מחומרים, אתם יכולים לראות אותם, ליטול אותם בידכם, לבדוק אותם. הנה התוכנית"... (יומני הרצל)

"אני מאמין שמצאתי את הפתרון לשאלת היהודים. לא "פתרון", כי אם "הפתרון", האחד והיחיד"... (יומני הרצל, 19ביוני 1895, מכתב לביסמרק).

"אתם מושיטים לאביון מאה פרנקים. אני נותן לו עבודה, גם כשאין לי. לכל היותר אני מפסיד על כך מאה פרנקים. אבל אני יצרתי מפרנס מועיל - ואתם יצרתם סמרטוט..." (יומני הרצל)

"העיתון הטלפוני צריך להניח את הכבל שלו באיזה מקום שהוא. לנו יש מתחת לרחובותינו נקרות מיוחדות שנועדו לקלוט את כל החוטים והצינורות."... בתוכן נמצאים בין השאר חוטיו של העיתון טלפון, ועליו לשלם שכר שימוש ההולך וגדל עם גידול הכנסתו. גם זה, כמובן, מביא תועלת לציבור... (אלטנוילנד, 1902)

"יש לי עכשיו כתובת מתאימה בשביל המצבה שלי: 'היתה לו דעה טובה מדי על היהודים.' "... (יומני הרצל 1 במאי 1900)

"אל תעשו שטויות בזמן שאני מת"... (יומני הרצל, 6 במאי 1904).


בעזרת ספרון קטן בשם "מדינת היהודים", הפך הרצל פזורה לעם.

בספר "הרצל עכשיו" ביקשנו להזכיר שהמלאכה עוד לא תמה, וכי אבני הדרך שהרצל הציב, תוכניותיו וחזונו הרוחני והמוסרי, כמו גם אזהרותיו מאנטישמיות שלא תחלוף לעולם, נותרו נכונים עד ימינו אלה.
הרעיונות החברתיים והכלכליים שהרצל העלה על הכתב נכונים גם להיום ויכולים לשמש מצע לחברה הישראלית גם עכשיו, מאה שנה לאחר מותו.


חני זיו מנהלת "על ישראל" ליד המרכז הבינתחומי הרצליה. בין ספריה: "בני קשת - 100 שנות מאבק" (בשיתוף עם פרופ' יואב גלבר), הוצאת משרד הביטחון (נבחר כשי הרמטכ"ל בשנת ה-50 למדינה); "שרב", הוצאת ידיעות אחרונות; "שביל האופק" הוצאת מודן; "מדריך מהודר לצליינים" ואחרים.

פרופסור יואב גלבר ראש מוסד הרצל באוניברסיטת חיפה, בין ספריו: "קוממיות ונכבה", הוצאת כנרת זמורה ביתן דביר; שורשי החבצלת"; "ניצני החבצלת" (קורות חיל המודיעין); "מולדת חדשה" (על עולי מרכז אירופה); ו"תולדות ההתנדבות לצבא הבריטי" וכמו-כן ספרים ופרסומים רבים נוספים.