חדש על המדף

לוחמה מבוזרת: המלחמה במאה ה-21
לקטלוג חיים אסא, ידידיה (דידי) יערי
לוחמה מבוזרת: המלחמה במאה ה-21
צה"ל הוא עדיין המוסד הנהנה מההערכה הגבוהה ביותר בציבור הישראלי, בין היתר כתוצאה מן האמונה המושרשת, כי אי שם במטה הכללי ובזרועות האוויר, היבשה והים, לצה"ל יש כושר ניתוח, דמיון, מקוריות וחדשנות, וביום פקודה ידהים בהישגיו, כפי שעשה באנטבה, בתקיפת הכור העיראקי, או בתפיסת ה"קארין A", ולדעת מחברי ספר זה - גם בהבאת האינתיפאדה השנייה לנקודת סיום צבאית.

לוחמה מבוזרת מהווה תמצית מסדרת דיונים מורכבת של "צוות אלטרנטיבי", שמונה על ידי הרמטכ"ל משה (בוגי) יעלון, כדי לתקוף מוסכמות, מול מציאות הולכת ומשתנה.

תיאוריית הלוחמה המבוזרת ומבנה הכוח המולקולרי, תוצאות הדיונים הללו הם ניסוח עקרוני ראשון של תפיסת הלחימה של המאה ה-21. מבחנה המעשי הראשון של התיאוריה החדשה כבר לפנינו - משמעותה הצבאית של ההתנתקות: "המבחן בשלב ההתנתקות הוא בהמחשה חד-משמעית שיכולתנו לשלוט ולהשפיע בשטח נשארת בלתי-מעורערת, בין אם אנו נוכחים בו פיזית ובין אם לאו".

לוחמה מבוזרת הינה תפיסה המבוססת על הפעלת הרבה מרכיבי כוח (מולקולות) באופן מקבילי (רשת), מול זירת לחימה שלמה, כנגד ארגוני גרילה וטרור חמקניים, בתוך מדינות החסות שלהם, כמו גם מול הצבאות הסטנדרטיים.

לוחמה מבוזרת פותח לראשונה לרשות הציבור הרחב צוהר אל הדיון הפנימי בצה"ל, במלוא איכותו ועומקו.


אלוף (מיל') ידידיה (דידי) יערי, מפקד חיל הים 2000-04 . צמח בתחום הלוחמה הזעירה, בקומנדו הימי. היה מפקד השייטת 1983-1986. פיקד על עשרות מבצעים ונפצע פעמיים בקרב. בעל תואר ראשון בהיסטוריה של המזה"ת ותואר שני מביה"ס למינהל ציבורי בהרווארד. כיום מנכ"ל רפא"ל.


חיים אסא ראש הצוות לביטחון לאומי (הראשון) ליד ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, בשנים 1992-95. בעל תארים במתמטיקה ובחקר ביצועים. מפתח תפיסות אסטרטגיות-צבאיות ומערכות טכנולוגיות בצה"ל . מנהל "נואומנה" למחקרים אסטרטגיים.