חדש על המדף

הסיפור של היהודים: למצוא את המילים: 1000 לפנה"ס - 1492 לספירה
לקטלוג סיימון שאמה
הסיפור של היהודים: למצוא את המילים: 1000 לפנה
בחיבור ההיסטורי-תרבותי המפואר שלפניכם, שזהו חלקו הראשון, סיימון שאמה מספר את הסיפור של היהודים. הוא מתחקה אחר קורותיהם לאורך שלושה אלפים, מאז היותם שבט קטן ועתיק ועד פתחו של העולם החדש, ב-1492.
זהו סיפור שאין דומה לו: אפּוֹס של עמידה איתנה לנוכח חורבן, של יצירתיות תחת דיכוי, של שמחה בלב היגון, של דבקות בחיים נגד כל הסיכויים.

הסיפור חובק יבשות ואלפי שנים - מהודו לאנדלוסיה ומהבזארים של קהיר לרחובות אוקספורד. הוא לוקח את הקורא למקומות שלא חזה בם בדמיונו: לממלכה יהודית בהררי דרום ערב; לבית כנסת סורי שכל קירותיו קורנים באורם של ציורים ססגוניים; למטעי הדקלים של היהודים המתים בקטקומבות ברומא. וקולותיו מצטלצלים ומהדהדים, מן החומרות והחזיונות של מחברי התנ"ך ועד לשירי האהבה של לוגמי היין בגני ספרד המוסלמית.

בין דפים אלה, התלמוד בוער ברחובות פריז, חבלי תלייה משתלשלים מגרדומים ברחובות לונדון של ימי הביניים, צייר במיורקה מצייר מחדש את העולם; נרות נדלקים, זמירות מזדמרות, פרדים מועמסים, ספינות טעונות תבלינים ואבני-חן צוללות בים.

וסיפור גדול נפרש בפני הקורא. לא סיפור - כפי שסבורים לא פעם - של תרבות נפרדת, אלא של עולם יהודי הטובל כולו בתרבות העמים שבהם הוא יושב ונטבע בחותמם, מן המצרים עד היוונים, מן הערבים עד הנוצרים.
ולכן הסיפור של היהודים הוא בעצם גם הסיפור של כל בני האדם.

ספר זה יצא לאור לצד סדרת טלוויזיה חשובה של ה-BBC, שאותה כתב והגיש סיימון שאמה. הכרך השני של ספר זה, סיפורם של היהודים: כשהמילים נגמרות, 1492 – ימינו יראה אור בקרוב.