חדש על המדף

דחייה חברתית: אין מצב שמפנים את הגב
לקטלוג יעל אברהם
דחייה חברתית: אין מצב שמפנים את הגב
תופעת הדחייה החברתית בקרב בני הגיל נפוצה יותר מכפי שנראה לעין, והשפעותיה עמוקות וממושכות. מרכזיותה והיקפה של תופעה זו דורשים התערבות משפחתית, חינוכית או טיפולית. למרבה הצער, הורים אנשי חינוך ומטפלים חווים לא פעם תחושות של חוסר אונים ואוזלת יד בהתמודדות עם התופעה. פעמים רבות ההרגשה השלטת היא שאין לכך פיתרון וכי זו דרכו של עולם.

הספר אין מצב שמפנים את הגב הוא תוצר של חמש עשרה שנות עבודה טיפולית רחבת היקף ומטרתו לתת מענה לתחושת אוזלת היד, להציג גישות תיאורטיות שונות ומגוון דרכי טיפול, הן ברמה הפרטנית והן ברמה הקבוצתית ובכך לעודד התערבויות מושכלות של אנשי חינוך, מטפלים והורים. הספר נכתב מתוך אמונה כי מעמדו החברתי של הילד ותהליכים של הדרה ודחייה חברתית בקרב בני גילו אינם גזירת גורל ובידינו הכוח ואף החובה לשנותם.

יעל אברהם היא פסיכולוגית חינוכית מומחית - מדריכה, מטפלת משפחתית מוסמכת, מטפלת קוגניטיבית התנהגותית ובוגרת לימודי גשטלט בקליבלנד אוהיו, סגנית מנהלת השירות הפסיכולוגי החינוכי בבאר שבע, חלוצה ומומחית בתחום הטיפול בדחייה חברתית ולימוד מיומנויות חברתיות. פירסמה כמה מאמרים פורצי דרך בתחום זה ומובילה פרויקטים של טיפול בילדים דחויים חברתית בבתי ספר ובקהילות ברחבי הארץ. מנחה קבוצות ומלמדת מטפלים ואנשי חינוך את תחום הדחייה החברתית בתוכניות הכשרה מגוונות ובבית הספר למטפלים חברתיים "תעצומות".