חדש על המדף

מדידת עבודה: אבני דרך בהנדסת תעשייה וניהול
לקטלוג יששכר גלעד
מדידת עבודה: אבני דרך בהנדסת תעשייה וניהול
ספר זה נכתב עבור סטודנטים הלומדים באוניברסיטאות במגמת הנדסת תעשייה וניהול. הספר בנוי באופן המאפשר לימוד תיאורטי של תורת חקר-העבודה, לצד דיון מקצועי ותרגול בארועים מעשיים. הספר נכתב כדי לאפשר הכרה מדעית של אבני דרך בהנדסת תעשייה וניהול, אלה העוסקות במדידת ביצועים ושיפור שיטות עבודה. הייעוד שלו הוא שסטודנטים ומהנדסים אשר תורתם מדידת ביצועים ואומנותם שיפור שיטות, יצדיקו ביישומי יום-יום את האמרה הטוענת "מה שלא ניתן לייחס לו מדד כמותי - לא ניתן לנהל אותו באופן מדעי".

הפרקים השונים בספר מקנים ידע תיאורטי מקיף בנושאי מדידת ביצועים ושיפור יעילות של מערכות אדם ומכונה. הספר מלמד כיצד ניתן להגדיר ולהטמיע תקני זמן ביצוע- ככלי ניהולי במערכות ייצור ובמערכות שירות. לשם כך דן הספר בטכניקות מגוונות למדידת עבודה, בשיטות לכימות ביצועי אנוש ותיקנון זמני ביצוע, בדרכים של מדידה ישירה או עקיפה, בהערכת ביצוע ע"י דגימה ובחיזוי זמני ביצוע ע"י שיטות סינטטיות. לצד אלה הוא מקנה ידע בסיס בנושאי תכן-ארגונומי המהווים כלי לשיפור ביצועים בסביבת העבודה.

בנוסף לכותר זה קיימת סדרה של 12 שיעורי תרגיל ללימוד עצמי, אשר הופקה כמיזם של האוניברסיטה הפתוחה. מדובר בסדרת שעורים ממוחשבת המיועדת ללימוד עצמי מודרך של החומר התיאורטי המובא כאן. לצד שני הכרכים של כותר זה הופקה בטכניון חוברת תרגילים ופתרונות המאפשרת לסטודנטים התמודדות עם ארועים מעשיים במדידת עבודה.

פרופ' יששכר גלעד נמנה על סגל הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בטכניון מאז 1980. במשך שנים הוא מלמד את המקצועות חקר-עבודה, מדידת ביצועים ושיפור שיטות, ארגונומיה ותכן מערכי ייצור. בעבודתו המחקרית עוסק גלעד בהיבטים ההנדסיים של מדידה, תכנון ושיפור מערכי עבודה, פריון בייצור ובשירותים, תכן ארגונומי והיבטים ביומכניים במערכות אדם ומכונה. לצד אלה הוא מייעץ ביישומי הנדסת תעשייה במערכות צבאיות, מערכות בריאות ושיקום תעסוקתי.