חדש על המדף

נפילתה ועלייתה של השכינה: כתבים קבליים על נשיות וגבריות
לקטלוג שרה יהודית שניידר
נפילתה ועלייתה של השכינה: כתבים קבליים על נשיות וגבריות
"אמר הקב"ה לירח: לכי ומעטי את עצמך..."

אגדה תלמודית קצרה ומסתורית מספרת כי אי-שם בעבר היו השמש והלבנה שווים בזוהרם, עד שבעקבות משפט אחד שאמרה הלבנה גזר עליה הקב"ה להתמעט. את האגדה משלימה נבואת ישעיה לפיה באחרית הימים תשוב הלבנה להאיר כבראשית: "והיה אור הלבנה כאור החמה".

מי הם שני המאורות ומה פירוש מיעוטה ומילויה מחדש של הלבנה? כתבי הקבלה, חכמת הנסתר של היהדות, מאפשרים לפענח את הצופן. הם מגלים כי סיפורה של הלבנה הוא משל לתולדות השכינה, הפן הנקבי של האלוהות והיסוד הרוחני של הנשיות בעולם. מיעוט הלבנה הוא אובדן השוויון בין האיש והאישה, ומילויה מחדש באחרית הימים - כינונו של שוויון מחודש, שהפעם יכלול את התובנות שצברה לאורך מסעה הלילי הארוך.

נפילתה ועלייתה של השכינה הוא אנתולוגיה של כתבים קבליים מתקופות שונות, המוקדשים כולם לתולדות הלבנה. יחדיו, הם מצטרפים לכדי תמונה מרהיבה ומרתקת של מהות הנשיות, של הבשלתה המיוחלת בדורנו, ושל החיבור השלם וההדדי בין הזכר והנקבה. כתבים אזוטריים אלה מוגשים לקורא בצירוף מאמרי מבוא וביאורים נרחבים.

שרה יהודית שניידר היא המייסדת והמנהלת של קול דממה דקה בית ספר בהתכתבות המספק שיעורים שבועיים בחכמת היהדות לרחבי העולם. היא חיברה מספר ספרים ומאמרים העוסקים בקשר בין קבלה לבין תחומים שונים כמדע, יצירתיות, הומיאופתיה ועוד. נפילתה ועלייתה של השכינה הוא ספרה הראשון הרואה אור בשפה העברית.

שרה יהודית שניידר סיימה לימודי תואר ראשון בביולוגיה תאית, מולקולרית והתפתחותית באוניברסיטת קולורדו. לפני עלייתה לארץ היא עבדה כחוקרת מעבדה בחברת תה צמחים. היא מתגוררת בעיר העתיקה בירושלים ומלמדת באופן פרטי קבוצות או יחידים המעוניינים להתעמק בכתבי היהדות בדרך של עבודה פנימית.