חדש על המדף

חריגויות ודעות קדומות: תולדות החינוך המיוחד בעולם
לקטלוג שרה בורק
חריגויות ודעות קדומות: תולדות החינוך המיוחד בעולם
הספר חריגויות ודעות קדומות, הינו מחקר למדני מקיף העוסק בתולדות הפיגור השכלי וחושף את דרכי ההתייחסות לתופעה ושיטות הטיפול בה, כל זאת מתוך פרספקטיבה מעמיקה על רקע מחקרים רבים ומחכימים שהופיעו בתקופות ובשפות שונות.

כוחו של מחקר יסודי זה הוא ביכולתה של המחברת להאיר בפשטות ובסגנון שווה לכל נפש, תופעות מורכבות, סוגיות ותפיסות מגוונות, שיש להן השלכות על החינוך ועל הפרט.

במבוא לספר זה כותב פרופסור יובל דרור, ראש בית הספר לחינוך באוניברסיטת תל-אביב: "... לראשונה יכול הלומד, החוקר והעוסק בחינוך המיוחד לקרוא סיכום היסטורי מתועד היטב בתחום זה, המסביר את הרקע להיווצרות התחום בעולם כולו... המושגים והגישות העיקריים של התחום מוגדרים ומוצגים בארצות שונות: פיגור שכלי, חריגויות, חינוך מיוחד ומוסדותיו לסוגיהם, מיונים למיניהם (כולל IQ), הכשרת מורים, חינוך טכני ומקצועי למפגרים, פדולוגיה ופסיכיאטריה בחינוך המיוחד ועוד. ילדים חרשים, כבדי שמיעה ועיוורים נזכרים בפרק מיוחד. בנוסף לכל אלה מוצגים נתונים מאירי עיניים על היקפי תחום החינוך המיוחד והתפתחותו".

שרה בורק, תושבת תל-אביב, מסכמת בספר זה את התנסותה רבת השנים, הכוללת הוראה, ניהול, מחקר ופרסומים מדעיים בתחום החינוך המיוחד.

ב-1979 קיבלה המחברת את פרס החינוך הארצי על שיקום ילדים ונוער חריגים. לא מכבר קיבלה את פרס החינוך של הסתדרות המורים על מפעל חיים.

בראשית 2004 נחנך אוסף עבודותיה מהשנים 1990-1954, הכולל עזרים שפיתחה לשימוש המורים בחינוך המיוחד. כן פרסמה ספרי לימוד רבים וחוברות עבודה במתמטיקה להקניית מיומנויות לילדים חריגים. .