חדש על המדף

סיפורי חצרות ובתים בין החומות
לקטלוג שבתי זכריה
סיפורי חצרות ובתים בין החומות
בספר סיפורי חצרות ובתים בין החומות מובאים פרקי היסטוריה בלתי מוכרים, הכוללים סיפורי חצרות ובתים,שהתקיימו בעבר,בסמטאות במרכז העיר העתיקה,ובסמוך לשווקיה העתיקים של ירושלים. בין החצרות היו כאלה שנשאו כבר אז,את דגל ההשכלה והציונות הדתית של אנשי היישוב היהודי בירושלים. אין בנמצא מקור היסטורי בכתב,אשר דן בנושאים אלה.

בספר מובאים בצורה מרתקת,סיפורי האישים והמשפחות שהתגוררו באזורים שכוחי אל אלה, והווי החיים שבהם, וכן פרטים על "מקדשי המעט"- אלה בתי המדרש ובתי הכנסת -שייסדו המתיישבים במקום.
הקורא מוכנס-מבלי משים- לנבכי הסמטאות הספגניות והשווקים הצרים והאפלוליים.

בשקידה רבה אסף המחבר פרטים לאין קץ, הנסמכים על כתבים ודברי זיכרונות משל בני התקופה. תצלומי האישים והבתים מן העיר העתיקה והמסמכים המרובים שבחלקם לא ראו אור עד כה, מוסיפים נופך מיוחד.

המחבר בכתיביו על ירושלים העתיקה, פורש לפנינו יריעה רחבה על חיי היישוב היהודי בימי השלטון העות'מאני, במאה ה-19 , ועד שנות ה-30 של המאה-20. כל פרק במאמריו ובספריו מתמקד באזור גיאוגראפי מסוים,ומקבץ בתוכו את כל המידע והזיכרונות על אותו אזור, כאשר האופי הסיפורי שבזיכרונות הנקבצים שליט בעיקרו. עם זאת השתדל לדקדק באיתור הנוכחות היהודית במקומות השונים לפרטי פרטיה.


עו"ד שבתי זכריה - שהוכתר בשנת 2004 ע"י עיריית ירושלים, בתואר "יקיר ירושלים" - הוא בר- סמכא בחקר ההתיישבות היהודית בירושלים שבין החומות, ובחקר השכונות שבעיר החדשה. במחקריו,ספריו ופרסומיו הרבים על העיר,אותה איוותה לה משפחתו למושב, מיום עלייתה ארצה לפני למעלה משבעים שנה,רכש לו מוניטין בקרב אנשי מקצוע וחובבי ידיעת הארץ. ספרים נוספים מפרי עטו של המחבר הם: "מרכז ההשכלה הירושלמי" , "ירושלים הבלתי נודעת" "סוחרים ובעלי מלאכה יהודים בירושלים העתיקה ובעבר" ו"ירושלים של מטה", אשר זכו לתהודה ותפוצה רבה.