חדש על המדף

בעבותות הביקורת: פרקים בתולדות ביקורת הספרות העברית ובסיפורי עגנון
לקטלוג ארנה גולן
בעבותות הביקורת: פרקים בתולדות ביקורת הספרות העברית ובסיפורי עגנון
בעבותות הביקורת הוא ספר שמכונסים בו מאמרים שהתפרסמו בכתבי-עת לחקר הספרות ובמאספים ספרותיים.
המאמרים מקיפים שלושה תחומים:

א. עיונים במדיניות הספרותיות באחדים מכתבי-העת המרכזיים, שבהם צמחה הספרות העברית במאה ה-19 ועל סף המאה ה-20 (ביניהם "השחר", "המליץ", ו"הצופה"), ובחינת הזיקה שבין מדיניות זו להשקפותיהם של העורכים בביקורת הספרות.
ב. התיאוריה של הביקורת ושל הספרות היפה בהגותו של שלמה צמח, מחשובי המבקרים בזמנו.
ג. עיונים בסיפורים של ש"י עגנון , תוך חשיפת מקורותיהם - מן המקרא ועד למקורות מאוחרים יותר, כולל בתורת הקבלה - והארה חדשה ומפתיעה של הטקסטים העגנוניים ביחסם למקורות היהודיים.

מעבר לייחודו של כל אחד משלושה התחומים, מאחדת את המאמרים חתירה אל עקרונות הביקורת הספרותית בגישתה ליצירה הספרותית, להערכתה ולפרשנותה. כמו כן עומדת ביסודם השתאות לנוכח המפעל הביקורתי והספרותי, שהמאמרים בספר זה מוקדשים להארתו.


ד"ר ארנה גולן מרצה לשעבר לספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטה הפתוחה ובמכללת לוינסקי לחינוך. הייתה מרצה אורחת באוניברסיטה ללימודיים מתקדמים במקסיקו-סיטי - "אל קולחיו דה מחיקו".

מפרסומיה:
"בין בדיון לממשות - סוגים בסיפור הישראלי" - בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה;
"גבר, אישה, תעודת זהות" - על זהות נשית וגברית, על זהות ישראלית ויהודית ועל עיצובה של זהות בילדות ובהתבגרות ביצירות מן הספרות העברית -בהוצאת "חורב".

פרסמה מאמרים בכתבי עת לחקר הספרות ("הספרות", "ביקורת ופרשנות" ועוד) ובמאספים ספרותיים.
האנתולוגיה "סיפורת ישראלית בת זמננו" בצירוף מבוא, שפרסמה בשפה הספרדית, והאנתולוגיה "ספרות לילדים בישראל" בצירוף מבוא, שהופיעה בעריכתה במוסקבה, תרמו לחשיפתו של קהל קוראים מחוץ לישראל לספרות הנכתבת בארץ.