חדש על המדף

אאוטסיידרים ומורדים: על העומדים מחוץ ומנגד
לקטלוג גבריאל רעם
אאוטסיידרים ומורדים: על העומדים מחוץ ומנגד
אאוטסיידרים ומורדים הם בני אדם שאינם רוצים, או אינם יכולים, להיות שייכים לרוב, לקונצנזוס, לסדר הקיים. בקרב כלל האנושות הם מיעוט, אך בקרב יוצרים והוגים שהותירו חותם, הם רוב לא מבוטל. קשה להבין ולנתח את האמנות וההגות האנושית ללא הבנת הגורם הרדיקלי והאנטי-ממסדי ביצירתם של ההוגים והיוצרים הגדולים.

ריימונד קארברכתב עליהם: "קורה שאדם נולד לתוך ארץ זרה ואף על פי שיש לו אב ואם, אחים ואחיות, שפה ותרבות - הוא בעצם ממקום אחר, והוא לא יודע את זה. הוא כואב כל חייו עד שהוא מבין, ומתחיל את המסע חזרה אל ארץ מולדתו, שמעולם לא היה בה, ואף אחד לא יכול להבטיח לו שהיא אכן קיימת..."


גבריאל רעם סוקר את הסיבות המניעות אנשים מסוימים להיות אאוטסיידרים. הוא נוקט עמדה ברורה באשר לגורלם הקשה של האאוטסיידרים והאופציות העומדות בפניהם, מנתח ובוחן מונחים מרכזיים מן האקולוגיה של המרידה והאאוטסיידריות (ניכור, חריגות, קונפורמיות, בורגנות, ניהיליזם ועוד), ומגיש לקורא את "האנציקלופדיה לאאוטסיידרים ומורדים" - ההוגים והיוצרים המרכזיים שהציגו אי-נחת מן הסדר הקיים ויצאו ביצירתם נגד הממסד.

גבריאל רעם מרצה באוניברסיטת תל-אביב, במרכז לקידום ההוראה, ביחידה לקידום ההוראה באוניברסיטת חיפה, במכללה למינהל ובבית הספר לקמעונות בבנק דיסקונט. חיבר שני ספרי הגות וחמישה ספרים מקצועיים בתחום התקשורת הבינאישית והלא-מילולית. זהו ספרו השלישי בהוצאת ידיעות אחרונות.